bclose

گوشت شتر قوای بدن و استقامت را زیاد می کند

گوشت شتر قوای بدن و استقامت را زیاد می کند

گوشت شتر از جهت ترکیب شیمیایی با گوشت سایر دام‌ های اهلی تفاوت دارد. گوشت شتر در مقایسه با گوشت گاو از میزان پروتئین کمتری برخوردار است و از لحاظ شکل ظاهری شبیه گوشت گوسفند است. این گوشت ها در مقایسه با سایر گوشت های دیگر حاوی سدیم بیشتر و پتاسیم کمتری است. مقدار ویتامین B کمپلکس و برخی عناصر معدنی نظیر فسفر و کلسیم آن بسیار زیاد است. اما باید افزود که نسبت آهن و روی آن کمتر از گوشت سایر دام های اهلی است و نسبت کلسیم این گوشت در عضلات ران آن زیادتر است. ویتامین های گروه B این گوشت در تقویت اعصاب تاثیر زیادی دارد و روی آن در تقویت قوای جنسی و جلوگیری از اختلالات در رشد جنین کارآمد است. کالری بسیار بالا گوشت شتر قوای بدن و استقامت را زیاد می کند و توصیه می شود که بانوان باردار و شیرده،نوجوانان، ورزشکاران و افراد کهنسال از خوردن آن غافل نشوند. همچنین وجود مواد طعم دهنده و معطر در گوشت این حیوان موجب تحریک و ترشح غدد بزاقی و شیره معده شده و در نتیجه قدرت جذب را افزایش می دهد.
از قلم و کوهان شتر در درمان درد پا و کمر و دردهای روماتیسمی استفاده می شود.
گوشت شتر در مقایسه با گوشت گاو و گوسفند از لحاظ درجه pH بسیار متفاوت بوده و در نتیجه برای عملیات فراوری گوشت بسیار مناسب است. همچنین گوشت شتر دارای قدرت مخصوصی در نگهداری هر چه بیشتر آب است که این خاصیت اهمیت زیادی در تعیین برخی از خواص طبیعی گوشت دارد.
اما پروتیین های گوشت شتر فاقد اسیدهای آمینه ضروری نظیر ترپتوفان ،والین ،لیوسین و ایزو لیوسین و هم چنین اسید آمینه نیمه ضروری هیستیدین می باشد.
گوشت شترهای جوان که سن آنها مابین یک تا سه سال است، نرم تر و خوش طعم تر از گوشت شترهای بزرگسال است که معمولا گوشتی سفت و دیر هضم دارند. هر چه سن حیوان بیشتر و بیشتر شود، از میزان نرمی گوشت کاهسته می شود، از این رو پیشنهاد می شود شترهای یکساله برای مصرف گوشت ذبح شوند. بیالیه و همکارانش در سال ۱۹۸۱ اظهار نمودند که گوشت شترهای کم سن و سال از جهت مزه، طعم و نرمی شبیه گوشت گاو است.

غذا در قرآن چاپ دوم

برای اطلاعات بیشتر می توانید به کتاب «غذا در قرآن» نوشته ی مهندس مصطفی بیان ، مدیر مسئول و سردبیر پایگاه اطلاع رسانی بهنود پرس مراجعه کنید.

غذا در قرآن / مهندس مصطفی بیان / چاپ دوم / بهار ۱۳۹۵ / قیمت پشت جلد ۱۳۰۰۰ تومان / با تخفیف چهل درصدی و ارسال پستی رایگان : ۷۸۰۰ تومان

شماره کارت: ۴۳۶۵ ۰۴۵۷ ۰۶۱۱ ۶۲۲۱ بانک پارسیان به نام مصطفی بیان

و ارسال شماره فیش و آدرس دقیق پستی به ایمیل:
Behnoud.mag@gmail.com

SMS: 0933 062 1900

بدون دیدگاه

پاسخ دادن