bclose

طلای سرخ

طلای سرخ

زعفران گیاهی چند ساله و دارای پیاز است، این گیاه ساقه و ۶ گلبرگ بنفش و ۳ رشته کلاله قرمز رنگ دارد. قسمت مورد استفاده گیاه زعفران کلاله آن است خوب است بدانید زعفران در تنظیم کارکرد سلول های بینایی نیز موثر است و از آن ها در مقابل آسیب ها محافظت می کند، از پیشرفت بیماری های چشم جلوگیری می کند و موجب احیای سلول های آسیب دیده چشم می شود. زعفران در درمان اختلالات لکه زرد شبکیه که در سنین سالخوردگی ایجاد می شود موثر است و از پیشرفت بیماری های ژنتیک چشم جلوگیری می کند، به همین علت مصرف متعادل آن به سالخوردگان و افراد مبتلا به بیماری های چشم توصیه می شود. زعفران که به عنوان چاشنی و رنگ دهنده غذا استفاده می شود موجب کاهش چربی و کلسترول خون می شود.زعفران آرام بخش، اشتهاآور، ضد اسپاسم، پیش گیری کننده از بیماری های قلبی و سرطان، تقویت کننده حافظه و کاهش دهنده فشار خون است.

به گزارش بهنود پرس ، از گیاه زعفران در درمان بیماری آسم، بیماری های پوستی، بیماری های چشم، عفونت ادراری، یرقان، پیش انداختن قاعدگی، رفع نفخ شکم و درمان معده درد استفاده می شود.زعفران به هضم غذا کمک می کند و تقویت کننده معده است، در درمان کم خونی استفاده می شود. زعفران افزایش دهنده تمرکز حواس است و در پیش گیری از آلزایمر و پارکینسون موثر می باشد.باید توجه داشت که مصرف بی رویه زعفران مضر است و باعث استفراغ، کاهش ضربان قلب، خون ریزی از بینی، خون ریزی از پلک ها و لب، سرگیجه، بی حالی، زردی پوست و عوارض خطرناک دیگر و حتی منجر به مرگ می شود.زعفران را باید دور از نور و رطوبت در ظروف شیشه ای یا فلزی در بسته نگهداری کرد. در صورت باز ماندن درب ظرف زعفران، اثرات دارویی و کیفیت آن کاهش می یابد.

زعفران که لقب ادویه طلایی را به خود اختصاص داده است تاریخچه ۳هزار ساله دارویی دارد. این ادویه بومی کشورهای اروپایی و آسیایی است و اغلب در اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، یونان، ایران، چین و هند یافت می شود. زعفران دارای خواص متعددی است.

خواص:

*برای بهبود عملکرد سیستم گوارش و افزایش اشتها مفید است.* از آن جا که طبیعت گرم دارد، سرفه و سرماخوردگی را درمان می کند.*نفخ و اسید معده را از بین می برد.*به شیر ولرم زعفران اضافه کنید و قبل از خواب بخورید تا خواب راحت داشته باشید.*زعفران حل شده در شیر، خشکی و خارش پوست را از بین می برد.*از آن جا که به گردش خون کمک می کند، اختلالات کلیه، مثانه و کبد را درمان می کند.*از درد قاعدگی می کاهد.*علاوه بر تصفیه خون، خاصیت ضدالتهابی نیز دارد.*ماساژ دادن لثه با آب زعفران، التهاب و زخم دهان را از بین می برد.*بررسی های اخیر نشان می دهد که زعفران دارای خاصیت ضدسرطانی است.*با اضطراب و افسردگی مقابله می کند.*استفاده موضعی از زعفران، زخم و سوختگی ها را سریع تر بهبود می بخشد.*برای کاهش دادن کلسترول خون بسیار موثر است.*کارتنوئید موجود در آن از بروز تومورهای پوستی پیشگیری می کند ودردهای آرتریت را تسکین می بخشد.

مضرات زعفران:*مصرف بیش از حد آن در دوران قاعدگی، میزان اضطراب را افزایش می دهد.*مصرف زیاد آن باعث تغییر رنگ پوست می شود.*به علت دارا بودن طبیعت گرم ممکن است منجر به اسهال، از دست دادن آب بدن و ترشح خون از طریق ادرار شود. *مصرف آن به زنان باردار توصیه نمی شود.

غذا بدون کمی ادویه طعمی ندارد، زعفران از جمله ادویه هایی است که علاوه بر افزودن طعم به غذا، خواص دارویی نیز دارد.

قرن هاست که از ادویه ها به دلیل داشتن خواصی از جمله آنتی اکسیدان، ضدالتهابی و ضدسرطانی استفاده می شود.

زعفران نیز قدمت ۳هزار ساله دارویی دارد و یکی از گران ترین ادویه ها به حساب می آید. *زعفران سوءهاضمه و سوزش سردل را برطرف می کند. *به نوشته «هلث مد»، این ادویه خاصیت خواب آور دارد و افسردگی را برطرف می کند. *ترکیب های موجود در آن، باعث کاهش کلسترول و تری گلیسیرید می شود. **کاروتنوئید موجود در آن اکسیژن رسانی به ریه را بهبود می بخشد. *مصرف زعفران، مانع از بروز تومور پوست می شود و در بهبود آرتریت موثر است. *مالیدن زعفران روی لثه، درد و التهاب دهان و زبان را کاهش می دهد. *از تصلب شرایین پیشگیری می کند. *درد قاعدگی را برطرف می کند. *برای رفع خشکی پوست مفید است. *منبع عالی مواد معدنی مانند مس، پتاسیم، کلسیم، منگنز، آهن، سلنیم و روی است. *پتاسیم ترکیب مهم سلول و مایعات بدن است که در کنترل ضربان قلب و فشار خون موثر است. *آهن موجود در آن، تعداد گلبول های قرمز بدن را افزایش می دهد.

زعفران، ادویه پرطرفدار و گران قیمت است که علاوه بر رنگ و طعم دادن به غذا، خواص دارویی نیز دارد. این ادویه که بومی جنوب اروپاست، در حال حاضر در سراسر جهان به خصوص ایران، ایتالیا، فرانسه، یونان، ترکیه و هند کشت می شود.

به طرز موثر میزان کلسترول خون و تری گلیسیرید را در بیماران مبتلا به ناراحتی قلبی کاهش می دهد.

کاروتینوئید موجود در آن از بروز تومور پوست پیش گیری می کند و ناراحتی آرتریت را بهبود می بخشد.

مالیدن آن روی لثه، درد و التهاب دهان و زبان را کاهش می دهد.

در درمان افسردگی موثر است.

ترکیب های شیمیایی آن دارای خاصیت های آنتی اکسیدان و ضدبیماری است.

بیماران مبتلا به «تباهی لکه زرد» که زعفران مصرف می کنند، قدرت دیدشان افزایش می یابد.

غنی از ویتامین های مهم مانند ویتامین A، فولیک اسید، ریبوفلاوین، نیاسین و ویتامین C است.

دم کرده آن سرفه و سرماخوردگی را بهبود می دهد.

زعفران، ادویه ای قیمتی در جهان است که به دلیل داشتن رنگ، بو و خاصیت دارویی ویژه، شهرت زیادی دارد. به نقل از سایت «هلث نیوز» ، این ادویه خواص آنتی اکسیدانی قوی دارد که با بسیاری از بیماری ها مقابله می کند. علاوه بر آن، زعفران غنی از ویتامین های لازم از جمله ویتامین C، A ، اسید فولیک، ریبوفلاوین و نیاسین است.

برای تقویت چشم، روزانه یک لیوان شیر حاوی مقداری زعفران مصرف کنید. محققان تایید می کنند که این ادویه از بروز مشکلات چشمی پیشگیری می کند.

برای رفع افسردگی زعفران استفاده کنید.

در صورت مصرف روزانه شیر با کمی زعفران درد قاعدگی ماهانه از بین می رود.

برای ایجاد خواب مناسب مصرف شیر همراه زعفران مفید است.

از بروز بیماری های متعدد قلبی پیشگیری می کند.

دارای آنتی اکسیدان مهمی است که از بدن در برابر سرطان و عفونت های مختلف محافظت می کند.

زعفران حاوی مواد معدنی مانند پتاسیم، مس، کلسیم، منگنز، آهن، سلنیم، منیزیم و روی است.

بدون دیدگاه

پاسخ دادن