bclose

ریحان ملکه گیاهان دارویی

ریحان ملکه گیاهان دارویی

ریحان، گیاه بومی کشورهای هند، ایران و مناطق استوایی آسیاست که ۵هزار سال قدمت دارد. این گیاه که امروزه در سراسر دنیا کشت می شود نقش مهمی در رژیم غذایی مردم دارد. به گزارش بهنود پرس به خواص این گیاه می پردازد:

*این گیاه گردش خون را تحریک می کند.*روغن ریحان خاصیت ضدسرطانی، ضدویروسی، ضدباکتریایی و آنتی اکسیدان دارد.*در هند، ریحان به عنوان درمان مکمل استرس، آسم و دیابت به کار برده می شود.*ریحان، بیماری های مربوط به مغز، قلب، ریه، مثانه و کلیه را معالجه می کند.*خوردن چای ریحان ناراحتی داخلی چشم را درمان و کمپرس چای ریحان ناراحتی های خارجی چشم را درمان می کند.*اختلالات گوارشی و سیستم عصبی و نفخ را می توان با مصرف ریحان برطرف کرد.*ریحان میزان قندخون را کاهش می دهد و پودر آن برای درمان زخم دهان مورد استفاده قرار می گیرد.*خاصیت طبیعی خلط آور دارد و سرفه های حاد و مزمن را درمان می کند.*ریحان کاهش دهنده طبیعی تب است.*این گیاه برای درمان ناراحتی تنفسی مانند سرفه، سرماخوردگی، برونشیت و آسم به کار برده می شود.*مواد موجود در ریحان، هوای محیط و آب آلوده را تصفیه می کند. بنابراین کاشت این گیاه نه تنها فایده دارویی دارد بلکه هوای محیطی شما را نیز پاک سازی خواهد کرد.*چای تهیه شده با مخلوطی از ریحان و گل گاوزبان نیروبخش است.

سایر خواص:
* مصرف ریحان حافظه را تقویت می کند و خلط را از لوله های برونشیتی دفع و تعریق ایجاد می کند.

* جویدن ریحان علایم سرماخوردگی و آنفلوآنزا را برطرف می کند.

* غرغره با دم کرده این گیاه گلودرد را تسکین می دهد.

* برای درمان سرماخوردگی، آنفلوآنزا، برونشیت و آسم، برگ ریحان را با زنجبیل بجوشانید؛ سپس ولرم شده آن را با کمی عسل مصرف کنید.

* آب ریحان تقویت کننده کلیه است. در صورت داشتن سنگ کلیه روزی یک بار آب ریحان را همراه با عسل به مدت ۶ ماه مصرف کنید تا از طریق مجرای ادراری دفع شود.

* جویدن ۱۲ عدد برگ ریحان روزی ۲ بار با استرس مقابله و خون را تصفیه می کند و مانع از بروز بیماری می شود.

* برای رفع عفونت و زخم دهان روزی ۲ بار مقداری برگ ریحان بجوید.

* ریحان حاوی ویتامین A است که برای تقویت شب کوری موثر است. ویتامین K موجود در آن به تقویت استخوان کمک می کند.

* فلاووانوئیدز ریحان از ساختار سلولی در برابر اشعه و آسیب ها محافظت می کند.

* منیزیم موجود در آن باعث شل شدن عضله و رگ های خون می شود و در نتیجه وضعیت جریان خود را بهبود می بخشد.

* روغن طبیعی ریحان که مرطوب کننده ای موثر است، پوست را از حالت کدری در می آورد.

* روغن طبیعی آن بیماری های پوستی مانند آکنه و داءالصدف را درمان می کند.

* دم کرده آن یبوست، درد معده، سوءهاضمه و نفخ را برطرف می کند.

* برای افراد مبتلا به بیماری قلبی بسیار مفید است.* کلسترول خون را کاهش می دهد.* جویدن برگ ریحان مانع از بروز استرس می شود.* تصفیه کننده خون است و از بروز بیماری های متعدد پیشگیری می کند.* جویدن چند برگ ریحان، عفونت و زخم دهان را التیام می دهد.* پودر خشک برگ ریحان را با روغن خردل مخلوط کنید و لثه را ماساژ دهید. این کار بوی بد دهان و ناراحتی های دیگر دندان را رفع می کند.* دم کرده آن سردرد را از بین می برد.* غرغره کردن با دم کرده آن، گلودرد را از بین می برد.* یبوست، نفخ و ناراحتی های معده را رفع می کند.

* از بدن در مقابل آثار مخرب رادیکال های آزاد محافظت می کند و باعث تقویت سیستم ایمنی می شود.* کم کالری، بدون کلسترول اما غنی از ماده مغذی لازم، مواد کانی و ویتامین هاست.* حاوی ویتامین A است که از بدن در برابر سرطان ریه و دهان محافظت می کند.

ریحان ملکه گیاهان دارویی به حساب می آید. این گیاه معطر، بومی ایران و کشورهای استوایی مانند هند است که قرن ها برای مقابله با بیماری های مختلف از آن استفاده می شد.

استفاده درمانی از ریحان

مقداری ریحان را آسیاب و با یک قاشق مرباخوری عسل مخلوط کنید و ناشتا یک قاشق میل کنید تا علاوه بر تقویت سیستم ایمنی، از فشار خون بالا جلوگیری کند.

مقداری برگ ریحان را در ۴ پیمانه آب بجوشانید، از صافی رد کنید و هر ۳۰دقیقه مقداری از آن را میل کنید. این مایع گلودرد را تسکین می دهد و معده را آرام می کند. کمپرس با دم کرده ریحان، خارش پوستی را برطرف می کند. روغن طبیعی ریحان حافظه را تقویت می کند و برای سیستم عصبی مفید است. برای برطرف کردن استرس، مقداری از روغن آن را به نوک بینی بمالید. برای برطرف کردن افسردگی، اضطراب و استرس، ۲ تا ۳ قطره آن را به روغن طبیعی دیگری اضافه کنید و بدن را ماساژ دهید. برای تقویت تمرکز، ۲ تا ۳ قطره آن را با آب مخلوط و در اتاق اسپری کنید.

برای رفع سردرد، ۲ تا ۳قطره روغن ریحان را با آب گرم یا سرد مخلوط کنید. حوله را با آن کمی مرطوب کنید و روی پیشانی بگذارید.

ریحان گیاهی علفی، معطر و یک ساله از خانواده نعناع است. برگ های این گیاه روی ساقه منشعب از قاعده به صورت متقابل، بیضی شکل و نوک تیز با کناره های دندانه دار قرار دارد. ریشه ریحان مستقیم و مخروطی به طول ۱۵ سانتی متر است و گل های معطری به رنگ سفید، بنفش و قرمز دارد. خاک مناسب برای پرورش ریحان مخلوطی از خاکبرگ کاملا پوسیده، کمپوست و خاک باغچه است.

این گیاه برای افزایش شاخه و برگ و همچنین عطر و اسانس بیشتر نیاز زیادی به عنصر پتاسیم در خاک دارد؛ بنابراین حتما از کودهای پتاسه موجود در بازار برای تقویت خاک آن استفاده کنید. ریحان به تابش کافی نور خورشید و هوای گرم نیاز دارد و به سرمای هوا بسیار حساس است و همچنین باید آبیاری آن منظم و به موقع انجام گیرد.

ریحان خواص درمانی زیادی دارد از جمله می توان به خاصیت ضدمیکروبی آن اشاره کرد که در درمان زخم های دهان و آفت دهان کاربرد دارد. همچنین مصرف ریحان سبب افزایش شیر مادر می شود.

بدون دیدگاه

پاسخ دادن