bclose

بی کفایتی عربستان در جریان حج

بی کفایتی عربستان در جریان حج

حج سمبل آبرو و امنیت مسلمین است و از سراسر جهان به دور حرم امن الهی جمع می‌شوند و در حالت احرام بنا نیست که حتی آزارشان به یک گیاه برسد، اما نیروهای امنیتی عربستانی با یک اشتباه چنین فاجعه‌ای را به بار آوردند. آن چیزی که مسلم است عربستان سعودی در جریان مناسک حج بی‌کفایتی و سوءمدیریت خود را نشان داد، ولی این موضوع در ذات رژیم سعودی است. رژیم سعودی رژیمی نیست که در آن یک عقل جمعی نقش داشته باشد. آل سعود رژیمی نیست که پاسخگو باشد و شاهزاده‌های سعودی به اسم اینکه شاهزاده هستند هرکاری که دل‌شان می‌خواهد، انجام می‌دهند. آنها با ثروت ملت اسلام بر روی بودن یا نبودن بشار اسد قمار و شرط‌بندی می‌کنند یا فردی مانند بندر بن سلطان، داعش را به وجود می‌آورد و همه‌چیز را فدای اهداف خود می‌کند. این نظام، اسمش مترادف شده است با تخریب، کشتار، خونریزی و جنگ. نظام آل سعود نظامی پوسیده است که نشان از برتری یک خانواده در عربستان دارد. یعنی هر کسی در آل سعود به دنیا می‌آید با دیگران متفاوت است. این سیستم فاسد موروثی اجازه نمی‌دهد شایسته سالاری در آن محقق شود به خصوص اینکه در حال حاضر خود را گرفتار مسائل خارج از شاهنشاهی کرده است. عربستان اکنون در دفاع از تخت و تاج موروثی خود وارد یمن شده است. محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان بهترین نیروهای خود را به آنجا فرستاده تا در جنگی که هیچ دلیلی برای آن به جز تمایلات شخصی یکی از شاهزاده‌ها وجود ندارد، حضور پیدا کنند. عربستان بخش دیگری از نیروهای خود را درگیر مساله بحرین کرده است و به دنبال دفاع از شاهنشاهی فاسد در این کشور است. عربستان بخش دیگری از نیروهای خود را درگیر مساله عراق و سوریه کرده‌ و با پشتیبانی از گسترش تروریسم قصد دارد تا مردم سالاری نوپای عراق و حکومت سوریه را ساقط کند. آنها در همین حال بخش دیگری از نیروهای خود را نیز در لبنان مشغول کرده‌اند.
همه اینها نیروهایی بودند که پیش از این در قضیه حج کمک می‌کردند و در این زمینه تجربه لازم را داشتند ولی حالا اداره حج به دست افراد بی‌تجربه تازه‌کار و کم‌عقل افتاده است و این خاصیت شاهنشاهی را از بالا تا پایین در این نظام نهادینه کرده است. آنها اصلا مشورت‌پذیر نیستند، همه‌چیز را می‌خواهند خودشان اجرا کنند و نمی‌گذارند کس دیگری دخالت کند، آنها حتی از ریسمان سیاه و سفید هم می‌ترسند. آنها حتی اجازه نمی‌دهند تا نیروهای ایرانی به سردخانه‌های این کشور بروند تا جان‌باختگان ایرانی را شناسایی کنند. چرا که می‌ترسند ابعاد این فاجعه در اذهان عمومی لو برود. آنها حتی نمی‌گذارند نیروهای ایرانی به بیمارستان‌ها بروند و مجروحان خودمان را درمان کنند. آنها افکار و عقاید خشن وهابیت را در درون عربستان نهادینه کرده‌اند و اجازه هیچ کار دیگری را نمی‌دهند. آل سعود در این زمینه مقصر هستند و به هر دلیل نیروهای امنیتی حداقل یکی از مسیرها را مسدود کردند که باعث به بار آمدن این
فاجعه شده است.
طبیعی است که در چنین شرایطی مردم از ترس جان‌شان دست به هر کاری می‌زنند. اینگونه نیست که این موضوع فقط یک اشتباه بوده است چرا که گفته می‌شود این حادثه در سه نقطه رخ داده است. این تنها یک حادثه نبوده است که یک نفر به زمین بخورد و سایر افراد نیز به زمین بخورند. این اشتباه در برنامه‌ریزی و سیاستگذاری است. با توجه به اهمیت حج باید یک فکری برای این موضوع انجام داد. این موضوع نیز باید در کنفرانس اسلامی، بین‌المجالس اسلامی مورد بررسی قرار گیرد.
ما در این کشور مشاهده می‌کنیم که نه مجلسی وجود دارد، نه کسی پاسخگوست و این شاهزاده‌ها هر کاری انجام دهند، انجام دادند و یک شاه کم توان که اختیار چندانی ندارد و پسرش در حال اداره امور است و پسر نیز قصددارد پس از شاه، شاه بشود و به همین دلیل نیز یک حالت متشنجی را در میان شاهزاده‌ها ایجاد کرده است. چند اتفاق افتاده است که نشانه کامل بی‌کفایتی آنها است. مقامات سعودی حتی آبروی تکنولوژی را نیز بردند. دکلی که در مکه سقوط کرد بنا بود چندین تن مصالح ساختمانی را حمل کند ولی با یک باد سقوط کرد. سقوط دکل را با باد توجیه کردند، مساله منا که دیگر باد درآن دخیل نبود یا حتی پنکه سقفی نیز در حالی که چندصد هزار نفر از زیر آن رد می‌شود باید سقوط کند؟ یا در چنین شرایطی هتل پانزده طبقه باید آتش بگیرد؟ اینها همچنین مونوریلی ساخته‌‌اند تا از منا تا مکه حجاج را حمل کند، در این مونو ریل باز نشده و مردم در حال خفگی قرار گرفتند و به بیمارستان منتقل شدند.
اینها آبروی تکنولوژی را هم بردند. در حادثه منا اکنون چند هزار نفر زخمی هستند و چند صد نفر مفقود و خدا می‌داند که چه تعداد تلفات در پی خواهد داشت و اینچنین عید مسلمانان را به عزا تبدیل کردند. به این سهل انگاری نباید بی‌توجهی شود. امنیت حجاج بر همه‌چیز ارجحیت دارد. حتی اگر مقامات آل سعود مسلمان هم نباشند وظیفه دارند که امنیت و سلامت حجاج را حفظ کنند. در اربعین حسینی حداقل پنج میلیون نفر از نجف به سمت کربلا حرکت می‌کنند. کربلا هم جای بزرگی نیست ولی بسیار زیبا اداره می‌شود. متاسفانه اعراب حتی اجازه نمی‌دهند کسی به آنها در اداره امور کمک کند. چرا که نگران هستند این سیستم شاهنشاهی را از دست بدهند. اگر آل سعود جریان حج را رها کند نیز بهتر اداره می‌شود. با این وجود باید گفت که به گزارش اعراب نمی‌توان اعتماد چندانی کرد و باید آقای روحانی و ظریف که اکنون در سازمان ملل هستند فعالیت‌هایی را در این خصوص انجام دهند و برای این قضیه در دیدارهای خود با سران کشورهای اسلامی چاره‌ای بیندیشند و باید کشورهای اسلامی گرد همدیگر بیایند و یک هیات نظارتی را برای جریان حج تعیین کنند و همین موضوع کافی است که نشان دهیم عربستان در اداره جریان حج بی‌کفایت است.

بدون دیدگاه

پاسخ دادن