bclose

کاهش یازده درصد خطر ابتلا به آلزایمر با خوردن ١٠٠ گرم ماهی

کاهش یازده درصد خطر ابتلا به آلزایمر با خوردن ١٠٠ گرم ماهی

بیشتر مطالعات انجام‌شده از اهمیت موادغذایی در کاهش بسیاری از بیماری‌ها گفته‌اند و مطالعات بیشماری نیز نشان دادند برخی از موادغذایی باعث جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری آلزایمر می‌شوند.
در این مطالعه جدید که در مجله علوم اعصاب منتشر شد، داده‌های اخیر یک متاآنالیز نشان دادند مصرف زیاد ماهی با کاهش خطر بیماری آلزایمر در ارتباط است.  بیش از ٧٠‌درصد افراد مبتلا به آلزایمر هستند و پنجمین دلیل مرگ‌ومیر در سالمندان ٧۵‌سال به بالا در اثر آلزایمر است.
آزمایشاتی که توسط محققان روی موش‌های مسن انجام شد نشان دادند رژیم غذایی غنی از acide docosahexaénoïque  (اسید چرب امگا٣ از روغن ماهی) می‌تواند مغز را از زوال شناختی محافظت کند و بیماری‌های عصبی را کاهش دهد.
در این مطالعه محققان یک متاآنالیز انجام دادند و داده‌های مربوط به مصرف رژیم غذایی امگا٣ – اسیدهای چرب یا ماهی و ارتباط آنها را با آلزایمر بررسی کردند.
محققان ۶ مطالعه انجام‌شده را متاآنالیز و تجزیه و تحلیل کردند که شامل ٢٢‌هزار و ۴٠٢ شرکت‌کننده بود؛ در این متاآنالیز ارتباطی بین مصرف بالای امگا٣ و خطر ابتلا به زوال عقل پیدا نشد، در مقابل افرادی که ماهی بیشتری خورده بودند در معرض خطر پایین‌تری در ابتلا به زوال عقل بودند.
به طور مشابه دیگر نویسندگان نیز ارتباطی بین مصرف اسیدهای چرب امگا٣ و خطر بیماری آلزایمر را پیدا نکردند، با این حال اثر محافظتی در مصرف ماهی در بروز بیماری آلزایمر گزارش شده است؛ افرادی که ماهی بیشتری مصرف کرده بودند خطر بیماری آلزایمر برای آنها کاهش پیدا کرده بود یعنی افرادی که ماهی بیشتری مصرف کرده بودند در مقایسه با کسانی که ماهی کمتری مصرف کرده بودند، خطر ابتلا به آلزایمر ٣۶‌درصد برای آنها کاهش پیدا کرده بود و هر ١٠٠ گرم ماهی در هفته با کاهش ١١‌درصد خطر بیماری آلزایمر همراه است.
به گزارش بهنود پرس، نویسندگان این مطالعه گفتند: اغلب مطالعات به صورت جداگانه بررسی شده‌اند که اثر حفاظتی اسیدهای چرب و امگا٣ در بروز زوال عقل و بیماری آلزایمر وجود دارد، امگا٣ و اسیدهای چرب اجزای اصلی غشاهای عصبی است و برای عروق مفید هستند.
ماهی نسبت به موادغذایی دیگر منبع خوبی از قبیل ویتامین‌ها، اسیدهای آمینه ضروری و عناصری که به بهبود عملکرد شناختی کمک می‌کنند است. در ضمن مصرف ماهی به عادات غذا خوردن سالم کمک می‌کند.

بدون دیدگاه

پاسخ دادن